Imieniny:
Felicji, Roberta, Sławy

 

Aktualności

2008-06-05

Koncert jazzowy zespołu ENSEMBLE 56 oraz wystawa fotografii Mirosławy Matogi "Chorwackie Impresje"

Koncert jazzowy zespołu ENSEMBLE 56 oraz wystawa fotografii Mirosławy Matogi "Chorwackie Impresje"

  14 czerwca w Starym Kościele w Sieprawiu odbył sie koncert jazzowy zespołu Ensemble 56 oraz wystawa fotograficzna Mirosławy Matogi pn. Chorwackie Impresje.

Całość przedsięwzięcia była współrealizowana przez Ośrodek Kultury oraz Stowarzyszenie Przyjaciół Ziemi Sieprawskiej.

 

Ekspozycja Mirosławy Matogi jest wyborem fotogramów z kilku pobytów Autorki w Chorwacji. Swoje fotografie prezentowała w styczniu br w Galerii Bakałarz w Bibliotece Pedagogicznej w Myślenicach. W ekspozycji dominują krajobrazy i motywy przyrodnicze. O swojej wystawie Autorka mówi: „Jest ona wypadkową sympatii do niektórych miejsc i okolic. Charakteryzuje ją pewna wybiórczość i przypadkowość, wynikająca choćby z powracania w niektóre miejsca i patrzenia na nie z innej perspektywy.” Całość wystawy została uporządkowana tematycznie i jest połączeniem fotografii wykonanych podczas 5 wypraw Autorki do Chorwacji. Podczas otwarcia wystawy zwiedzający mięli okazję porozmawiać z Autorką wystawy na temat historii, tradycji i kultury chorwackiej.
Poza wrażeniami ze zwiedzania wystawy, uczestnicy mogli wzbogacić swoje spojrzenie na muzykę współczesną uczestnicząc w koncercie promującym nową płytę zespołu Ensemble 56. Osobą, która jest wizytówką tego Zespołu jest pan Mieczysław Górka, który w latach 70 był nauczycielem języka polskiego w Szkole Podstawowej w Sieprawiu. Pan Mieczysław jest również współzałożycielem zespołu „Labolatorium”, z którym koncertował do 1979 r. Koncert był prezentacją współczesnego jazzu, działającego metodą „kompozycji spontanicznej”. Wykonywana przez Ensemble 56 muzyka jest silnie zakorzeniona w języku jazzowej tradycji, poszukuje nowych brzmień i wartości artystycznych, poruszając się ponad stylami, wzbogacając swoje brzmienie sięgając do tradycji muzycznych innych kultur. Poza grającym na perkusji Mieczysławem Górką Zespół współtworzą Rafał Mazur – akustyczna gitara basowa oraz Attila Dóra – saksofon altowy i tenorowy.
Całość przedsięwzięcia była współrealizowana przez Ośrodek Kultury oraz Stowarzyszenie Przyjaciół Ziemi Sieprawskiej.

 

« Powrót