Imieniny:
Felicji, Roberta, Sławy

 

Aktualności

2008-07-07

Nagrody Starosty Myślenickiego

Nagrody Starosty Myślenickiego

Na uroczystej sesji Rady Powiatu w Myślenicach w dniu 30 czerwca br. wręczone zostały tegoroczne nagrody Starosty Myślenickiego w dziedzinie kultury i sztuki oraz sportu. Nagrodę w dziedzinie kultury i sztuki – „twórczość artystyczna” otrzymała nasza mieszkanka Ewa Akšamović.

 

Ewa Akšamović w 2007 roku wydała swój pierwszy tomik poezji „Z innej strony”. Gromadziła swoje wiersze przez wiele lat, od 2003 roku rozpoczęła współpracę z zespołem Noro Lim dzięki czemu skrywane dotąd utwory stały się tekstami piosenek. Jest autorką większości tekstów piosenek znajdujących się na dwóch płytach w/w zespołu. Prace nad ostatnią płytą trwały w roku 2007, zaś płyta ukazała się w lutym 2008 r.
Poezja Pani Ewy pozwala odkryć inną stronę otaczającego nas świata, w delikatny i subtelny sposób ukazuje tajemnicę przemijania i nadziei. Tematem wielu wierszy jest miłość jawiąca się jako źródło spokoju i wytchnienia.
W 2007 roku Pani Ewa Akšamović zorganizowała wymianę zespołów folklorystycznych miedzy Polską a Serbią. Reprezentantem Polski w tej wymianie był Zespół Pieśni i Tańca „Ziemia Myślenicka” zaś stronę serbską reprezentował Kulturno – Umietničko Društvo „Mladost” z Nišu. Wymiana polegała na wyjeździe Zespołu „Ziemia Myślenicka” do Serbii (lipiec 2007), gdzie odbyły się cztery koncerty ( warto zwrócić uwagę, iż Pani Ewa Akšamović podczas koncertów zaprezentowała swoje umiejętności wokalne wykonując oryginalną ludową piosenkę serbską). Druga część spotkania odbyła się w Polsce, gdzie Zespół Kulturno – Umietničko Društvo „Mladost” dał koncert na myślenickim Zarabiu podczas imprezy „Pożegnanie lata” oraz stał się dużą atrakcją IX Powiatowych Dożynek zorganizowanych w Sieprawiu.
We wrześniu 2007 roku Pani Ewa Akšamović otrzymała nagrodę Towarzystwa Kresowego „CHAWIRA” w pierwszym Ogólnopolskim Konkursie Piosenki Lwowskiej w Krakowie. Nagroda została przyznana podczas konkursu piosenki lwowskiej.
Działalność Pani Ewy ukierunkowana na twórczość poetycką ma swoje odbicie w poezji śpiewanej. Dużym zainteresowaniem cieszą się koncerty w Starym Kościele w Sieprawiu współtworzone przez Panią Ewę. Stałe miejsce w kalendarzu imprez kulturalnych Gminy Siepraw znalazł spektakl słowno – muzyczny organizowany z okazji Dnia Papieskiego. W 2007 roku pani Ewa Akšamović współtworzyła scenariusz i wyreżyserowała całość spektaklu. Przy okazji koncertu młodzież z Gimnazjum w Sieprawiu (samorząd szkolny) przeprowadziła kwestę na rzecz Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia.”

N.G.
 

« Powrót